Gepubliceerd op: 18 november 2025

Yvonne werkt als ambulanceverpleegkundige en is daarnaast coördinator Kindermishandeling en Huiselijk Geweld (KMHG) bij Ambulance Amsterdam. In deze rol ondersteunt ze collega’s die tijdens hun werk situaties tegenkomen waarin iemand mogelijk niet veilig is. Ze coördineert daarnaast alle meldingen en zorgt dat kwetsbare mensen hulp van de juiste instanties krijgen.

Yvonne: “Tijdens een inzet ben je in eerste instantie bezig met de directe zorg voor de patiënt. Tegelijkertijd merk je soms kleine signalen op: een blik, een kind dat angstig in de hoek zit of een overbelaste mantelzorger. Dan doe je in je hoofd automatisch een check: wie zorgt er eigenlijk voor wie en is er mogelijk gevaar?

Het is niet de reden dat we daar zijn, maar we kunnen het niet negeren.

Wij hebben dan ook echt een signalerende rol. Ambulancehulpverleners komen achter de deuren die voor veel instanties gesloten blijven. Mensen weten soms niet waar ze terecht kunnen of ze durven geen hulp te vragen. Wij zijn er op een kwetsbaar moment en juist dan kun je signalen opvangen waarmee we kinderen of volwassenen kunnen helpen.

Van signalering naar melding

Als een ambulance- of meldkamermedewerker een vermoeden heeft van mishandeling of huiselijk geweld, wordt daarvan een melding gemaakt. Die komt bij mij terecht. Ik screen de meldingen en stuur ze waar nodig door naar instanties zoals Veilig Thuis, de GGD of de huisarts. Zij nemen het daarna over en kijken welke hulp passend is.

Vaak doen we een melding in overleg met de betrokkenen. En als dat niet kan, informeren we de betrokkenen altijd achteraf. Ons doel is niet om te beschuldigen, maar om de juiste zorg en veiligheid te organiseren. Soms kunnen wij nét dat stukje extra hulp bieden, omdat we weten welke wegen je kunt bewandelen naar bepaalde instanties.

Op elke ambulancepost en de meldkamer is een aandachtsfunctionaris KMHG

Zij zijn het eerste aanspreekpunt voor collega’s met vragen of twijfels. Zelf ben ik aandachtsfunctionaris op post Purmerend. Samen zijn we er 24/7 om met onze collega’s te sparren. Soms weet je gewoon even niet of je iets moet melden en dan is het fijn als iemand kan meedenken.

Sinds een half jaar ben ik ook coördinator KMHG. Ik verwerk de meldingen, organiseer (bij)scholing van collega’s en ik ben het aanspreekpunt voor alles rondom dit thema.  

Op dit moment ontvang ik gemiddeld één melding per dag

Dat lijkt weinig vergeleken met het aantal 112-meldingen dat we krijgen, maar het worden er steeds meer.

We merken dan ook dat collega’s steeds bewuster worden van hun signalerende rol. Aandachtsfunctionarissen helpen daarbij enorm: ze bieden een luisterend oor, geven advies en zorgen dat we van elkaar leren. Binnen Ambulance Amsterdam zijn we nu bezig met het geven van meer voorlichting over actuele thema’s als eerwraak en femicide, zodat iedereen nog beter weet waar hij of zij op kan letten.”

Meer verhalen van onze collega's

Een droom met een rauw, duister kantje

Albert-Jan werkt naast zijn functie als ambulanceverpleegkundige ook als verpleegkundige bij het Mobiel Medisch Team (MMT). En bij het MMT is het alles of niks: je wordt vooral opgeroepen voor de meest ernstige situaties. Ondanks dat is het voor Albert-Jan het mooiste werk wat er is!

Van ambulancechauffeur tot Medisch Hulpverlener

Tijdens de recessie in 2013 verloor Jeroen zijn baan als grafisch vormgever. Achteraf gezien was dat een geluk bij een ongeluk: hij werkt nu als Medisch Hulpverlener op post Hoofddorp. Jeroen vertelt hoe dit zo gelopen is.

De ene collega net uit dienst, de ander net in dienst

De een was nog maar nét geboren, toen de ander startte bij Ambulance Amsterdam: Janina - die staat aan de start van haar carrière - gaat in gesprek met Margot, die ondertussen met pensioen is na 34 dienstjaren op de ambulance. Over de verschillen tussen vroeger en nu, het werk op de middencomplexe ambulance en de ritten die ze zijn bijgebleven.

Expert opgeschaalde zorg en evenementen Simon

Met een geschiedenis als ambulancechauffeur, ambulanceverpleegkundige én teammanager van een ambulancepost, is het ambulancewereldje Simon niet onbekend. Sinds 4 jaar is Simon Expert opgeschaalde zorg en evenementen. Simon legt uit wat deze functie inhoudt.

ik beveilig onze bedrijfsdata en waarborg de privacy van collega’s en patiënten

Met een moeder, tante en oma die werkten in de zorg, was het voor Jeremy een logische stap om ook in de ambulancezorg te gaan werken. En dan niet in een zorgfunctie, maar als security officer en functionaris gegevensbescherming. Jeremy legt uit wat zijn werk inhoudt en vertelt hoe het is om te werken op ons hoofdkantoor.